Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa wodę, która zasila instalację centralnego ogrzewania domu i ogrzewa wszystkie pomieszczenia w budynku. Jako dodatkowe źródło ciepła kominek może współpracować z kotłem gazowym, olejowym, elektrycznym i na paliwo stałe. Może również współpracować z pompą ciepła.

Z zewnątrz, kminek z płaszczem wodnym, nie różni się od innych kominków na drewno. W środku kominka znajdują się podwójne ścianki, którymi przepływa woda, jest to tzw. płaszcz wodny kominka.

Kominek to źródło taniego ciepła potrzebnego głównie do ogrzewania pomieszczeń. Pojawia się więc w wielu nowo budowanych domach z nadzieją mieszkańców na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jednym ze sposobów wykorzystania kominka do ogrzewania domu są kominki z płaszczem wodnym.

Ogrzeje dom sam czy może współpracować z innym źródłem ciepła?

Jest to niewątpliwe dobre rozwiązanie by radykalnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Drewno jest materiałem łatwo dostępnym, a jego ceny kształtują się na względnie niskim poziomie. Odpowiednio dobrany, o optymalnej mocy kominek może być niezależnym źródłem ciepła.
Producenci podają, że może on ogrzać dom
 powierzchni nawet do 350 m². Jednak wiąże się to z koniecznością uzupełniania paliwa co 3-4 godzin lub co 8 godzin (w zależności od temperatur na zewnątrz budynku). Problem pojawia się jednak podczas dłuższej nieobecności domowników. Kiedy wygaśnie w kominku i przyjdzie mróz, bardzo prawdopodobne jest zamarznięcie i uszkodzenie instalacji. Dlatego też, dla wygody, powinien być dodatkowym źródłem ciepła i  współpracować z   kotłem elektrycznym, gazowym lub olejowym. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej automatyki kocioł sam się włączy, kiedy kominek wygaśnie, a wyłączy, gdy kominek zaczyna grzać.

Wydajnością cieplną kominka wodnego można sterować przez ilość dokładanego do niego paliwa oraz przez ręczne sterowanie przepustnicą powietrza dopływającego do kominka. Regulacja wydajności kominka może również odbywać się automatycznie, przez zastosowanie przepustnicy powietrza z siłownikiem elektrycznym, którą steruje regulator kominka.

Połączenie kominka z płaszczem wodnym z kotłem

Kominek z płaszczem wodnym to urządzenie na paliwo stałe, przystosowane do pracy w układzie otwartym a a kocioł wymaga instalacji zamkniętej. Aby mogły one współpracować, potrzebne są dwie instalacje z wymiennikiem ciepła, który je odseparuje (woda z obu instalacji nie może się ze sobą mieszać). Ta z kotłem i grzejnikami musi być wyposażona w zamknięte naczynie wzbiorcze (przeponowe), zaś instalacja z kominkiem – w naczynie otwarte, które stanowi zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i uszkodzeniem instalacji.

3732f_instalacje-zdjecia_1_jpg_kominek-5_main 3732f_instalacje-zdjecia_1_jpg_kominek-4_mainźródło:
1) www.muratordom.pl
2) www.ogrzewamy.pl
3) www.e-instalacje.pl

Dodaj komentarz