Kotły olejowe

Słowem wstępu 

Kotły olejowe znajdują zastosowanie tam, gdzie nie mamy do dyspozycji gazu ziemnego, nie chcemy pompy ciepła a cenimy sobie bezobsługowe ogrzewanie. Jeszcze kilka lat temu były bardzo popularne, dzisiaj cieszą się małym zainteresowaniem. Spowodowane jest to głownie wysoką ceną paliwa, co za tym idzie wysokimi kosztami ogrzewania. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań możemy liczyć na spore oszczędności (zastosowanie kotła o wysokiej sprawności oraz dodatkowych źródeł ciepła). Tańszą alternatywą są kotły na olej przepracowany, który można kupić już za 0,29 zł/litr.
Większość pieców na olej to urządzenia stojące przeznaczone do montażu w wydzielonym pomieszczeniu. Niektóre z oferowanych na rynku kotłów o małej i średniej mocy są wyposażone we wbudowany lub wolno stojący podgrzewacz bądź zasobnik c.w.u. wraz z układem regulacyjnym. Kotły o małej mocy są dostępne również w wersji wiszącej (także dwufunkcyjne, przeznaczone do zabudowy bezpośrednio w kuchni).

Zasada działania

Olej ze zbiornika jest dostarczany do palnika przewodami olejowymi. Kiedy przez nie przepływa, powinien mieć temperaturę wyższą od tej, w której mętnieje i wydziela się z niego parafina (powyżej -10°C dla olejów lekkich i +45°C dla ciężkich). Zaleca się więc aby zbiornik w którym magazynujemy paliwo, znajdował się w ogrzewanym pomieszczeniu. Parafina mogłaby zatkać przewody i uniemożliwić pracę kotła olejowego. Przepływ oleju w instalacji zależy może się odbywać grawitacyjnie lub być wymuszony przez pompę. Warunkiem grawitacyjnego transportu oleju jest umieszczenie zbiornika powyżej palnika w kotle. To jednak nie gwarantuje prawidłowej pracy instalacji. Opory przepływu na drodze ze zbiornika do kotła mogą być na tyle duże, że ciśnienie oleju dopływającego do palnika będzie niewystarczające. Następnym etapem jest trafienie paliwa do kotła i przekazanie ciepła wodzie grzewczej znajdującej się w wymienniku wykonanym z żeliwa, stali lub o specjalnej konstrukcji, np. stalowo-żeliwnym.
Podobnie jak gazowe, kotły olejowe oferowane są jako tradycyjne i kondensacyjne, mogą pobierać powietrze do spalania z pomieszczenia kotłowni lub bezpośrednio z zewnątrz budynku.

Co znajduje się w kotle?

  • Elektrody zapłonowe – przeskakująca między nimi iskra elektryczna zapala mieszankę powietrzno-olejową. Elektrody wymagają okresowego czyszczenia z odkładającego się nalotu.
  • Termostat kotłowy służy do włączania lub wyłączania palnika olejowego w zależności od temperatury wody w obiegu grzewczym.
  • Zawór odcinający dopływ oleju uniemożliwia wypływ oleju podczas braku płomienia. W przeciwnym razie olej zbierałby się na dnie kotła aż do momentu napełnienia komory spalania.
  • Detektor zaniku płomienia współpracuje z zaworem odcinającym dopływ oleju, podając sygnał w przypadku braku lub zaniku płomienia.
  • Wentylator doprowadza powietrze do zmieszania z rozpylanym przez dyszę olejem. Przyjmuje się, że do spalenia 1 kg oleju potrzeba 15 m³ powietrza.
  • Pompa olejowa – ma regulator ciśnienia zainstalowany za nią, który odprowadza nadmiar oleju z powrotem do zbiornika oleju. Maksymalna wysokość ssania tych pomp wynosi 5 m.

 Pompa olejowa

Przy obecnie stosowanych palnikach wentylatorowych, kocioł na olej wymaga współpracy z pompą olejową, która pozwala uniknąć większości niekorzystnych zjawisk podczas transportu medium. Pompa jest połączona ze zbiornikiem dwoma elastycznymi przewodami (ograniczają przenoszenie do instalacji drgań pracującej lub uruchamianej pompy): ssącym i przepływowym. Nie powinna się znajdować zbyt wysoko w stosunku do zwierciadła oleju w zbiorniku. Różnica wysokości nie może być większa niż 5 m. Po jej przekroczeniu w przewodzie ssącym występuje zjawisko kawitacji, a z oleju wydzielają się gazy, powodując nieprawidłową pracę palnika i niestabilną, objawiającą się drganiami mechanicznymi, pracę pompy. Przewód przepływowy służy do zawracania do zbiornika oleju niewykorzystanego w palniku.

Wady zalety kotłów olejowych

Zalety kotłów olejowych Wady kotłów olejowych
Bezobsługowa praca kotła i instalacji grzewczej Montaż kotła i wyposażenia instalacji w pomieszczeniu kotłowni
Niskie emisje zanieczyszczeń Konieczność magazynowania paliwa – zbiorniki oleju
Możliwość wyboru terminu zakupu paliwa Konieczne coroczne przeglądy serwisowe
Płynna regulacja temperatury w ogrzewanym budynku  Cena oleju opałowego zależna od sytuacji na świecie
Łatwe podłączenie i współpraca z dodatkowymi źródłami ciepła

 

źródło:
1) www.ogrzewamy.pl
2) www.muratordom.pl

Dodaj komentarz