Mity i fakty dotyczące ogrzewania podłogowego

Mity

  • Działa na wysokości do 1 metra

Rozkład temperatury w całym pomieszczeniu jest zbliżony do idealnego. Temperatura przy podłodze jest nieco wyższa niż pod sufitem. Dzięki temu odczuwamy przyjemne ciepło w nogi, a nie jest nam gorąco w głowę.

  • Zwiększa krążenie kurzu

Powolny ruch powoduje odrywanie kurzu od podłogi najwyżej na wysokość kilku centymetrów, a na pewno nie na wysokość głowy, czyli nie ma go w okolicach dróg oddechowych.

  • Powoduje efekt opuchniętych nóg

Takie uczucie może wystąpić jedynie w przypadku zbyt wysokiej temperatury i z powodu tego, że za mało się ruszamy, co powoduje zaburzenia naczynioworuchowe.

  • Awaria wymaga kucia całej podłogi

Przy pomocy specjalnych detektorów autoryzowany serwis producentów ogrzewania podłogowego jest w stanie z dokładnością do jednej płytki podłogowej znaleźć miejsce ewentualnego uszkodzenia kabla grzewczego. Nie trzeba więc skuwać całej podłogi.

  • Ogrzewanie podłogowe jest drogie

Koszty zakupu systemu ogrzewania są najniższe spośród wszystkich systemów. Wraz z eksploatacją wyrównują się po 10 latach. Warto zauważyć, że średnią temperaturę w pokoju można obniżyć precyzyjnie, nawet o 1-2°C. Oznacza to, że straty energii można zmniejszyć o 10-20%.

  • Można zainstalować tylko w domkach jednorodzinnych

Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego przygotowania wylewki i powinno być przewidziane już na etapie projektowania budynku. Rzeczywiście montaż wodnego ogrzewania podłogowego w przypadku mieszkania w bloku lub przy okazji drobnego remontu, jest utrudniony. Jednak zawsze istnieje możliwość wykorzystania elektrycznej maty podłogowej, która nie stawia przed inwestorem tak wysokich wymagań.

Fakty

  • Chodzenie boso jest zdrowe

Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła, wpływa relaksująco na stopy, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców.

  • Można montować prawie do każdego rodzaju podłogi

Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego mogą być instalowane pod większością rodzajów podłóg: płytkami ceramicznymi i kamiennymi, oraz polecanymi przez producenta do tego rodzaju ogrzewania wykładzinami dywanowymi i PCV oraz parkietami, panelami podłogowymi, deskami drewnianymi czy materiałami drewnopodobnymi. W przypadku podłóg drewnianych pod ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzają się gatunki drewna twardego, takie jak dąb czy jesion, a także egzotycznego.

  • Decyzję o instalacji wodnego ogrzewania podłogowego trzeba podjąć już na etapie planowania budowy

Montaż wodnego ogrzewania podłogowego wymaga położenia odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi oraz wylania grubszej wylewki,  która podnosi poziom podłogi o co najmniej kilka centymetrów. Tak więc wybór sposobu ogrzewania musi nastąpić, kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Później prawidłowe wykonanie podłogówki może już okazać się niemożliwe.

  • Zanim zainstaluje się ogrzewanie podłogowe, trzeba ustalić gdzie w przyszłości będą stały meble

Tak, chociaż dotyczy to przede wszystkim dużych, masywnych mebli oraz wyposażenia, które bezpośrednio zakrywa duże połacie podłogi. Chodzi o to, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod dnem przedmiotów, które utrudniają rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim: szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience. Na podłogówce zawsze lepiej ustawiać meble na nóżkach, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio podłogi i umożliwiają cyrkulację ogrzanego powietrza.

źródło:
1) www.ogrzewamy.pl
2) www.dom.pl

Dodaj komentarz